Kempingi w Kanadzie
Kanada

Kempingi w Kanadzie – moje pół roku w namiocie

4 stycznia, 2019

Przez pół roku w Kanadzie kempingi stały się moim domem. Stawianie namiotu i organizacja obiadu po długim i pełnym nowych wrażeń dniu było już mała rutyna. Każda rzecz w moim plecaku miała swoje miejsce. Gdy udawało się znaleźć jakiś kemping, to pierwsze co robiłyśmy to rozkładałyśmy nasze przenośne domy.

Kanada Kemping Namioty Pole Namiotowe

Tutaj albo szło błyskawicznie, albo męczyłam się z podłożem, które nie zawsze ułatwiało mi sprawę i nieraz doprowadzało do wygięcia moich szpilek w każdym możliwym kierunku. Potem pompowanie maty samopompującej (z braku cierpliwości) i układanie wszystkiego w moim mini namiocie. Gdy temat namiotu został opanowany, czas na ogarniecie czegoś do jedzenia.

Kanada Kemping Gotowanie

Co wieczór wyglądało to podobnie. Zmieniało się otoczenie i warunki atmosferyczne. Czasem były normalne toalety, czasem tylko jakiś wychodek w środku lasu, że aż strach było tam iść w nocy za potrzebą. Z racji tego, że w Kanadzie przestrzenie są dość nieograniczone to i kempingi były spore.

Kanada Kemping Backpacking

Rodzaje kempingów

Jeśli chodzi o rodzaje kempingów, to były i takie typu backcountry, które były dostępne przez różnego typu szlaki. Ludzie tam najbardziej cieszyli się obcowaniem z naturą. Były też frontcountry, które były już dostępne samochodem. Dla nas w sumie nie miało to znaczenia, bo w obu przypadkach musiałyśmy dojść na nasze miejsce. Czasem trwało to dość długo.

Kanada Kemping Namiot Backcountry

Kanada Kemping Pole namiotowe Namiot Frontcountry

Były też kempingi na terenie parków narodowych, parków prowincjonalnych, prywatne, a także parki RV z wydzielonym małym miejscem na namioty, które właściwie było zawsze zajmowane tylko przez nas 😉 Oczywiście nie zabrakło także miejsc dzikich. Spałyśmy też w tipi, przyczepie ciężarówki, w czyimś ogródku (wszystko za zgoda właściciela oczywiście) i koło cmentarza (co się okazało dopiero nad ranem) 😉

Kanada Kemping Domek Letniskowy Zachod Slonca

Kanada Kemping Tipi
Kanada Kemping Namiot Przyczepa

Darmowe kempingi

Są różne możliwości, żeby w Kanadzie biwakować za darmo. W Ontario na przykład można pytać o tzw. Crown Land, gdzie jest możliwość nocowania do 21 dni za darmo. Więcej przeczytacie tutaj. Przydatną stroną do wyszukiwania miejscówek, które nadają się do rozłożenia namiotu na dziko, jest freecampsites.net. Dzięki tej stronie można znaleźć zarówno darmowe, jak i płatne kempingi. Dodatkowo można na niej znaleźć opinie użytkowników i ich oceny.

Kanada Kemping Namiot

Kanada Kemping Namiot Plaża

Glamping

Coraz większą popularność w Kanadzie zyskuje także glamping, czyli kemping na luksusowo. Łączy w sobie obcowanie z naturą z hotelowymi wygodami. Może to być luksusowa jurta, dom na drzewie, namiot czy nawet tipi w wersji all inclusive. Parks Canada oferuje także możliwość spania w oTENTik. Jest to połączenie namiotu z domkiem kempingowym. Więcej znajdziecie tutaj.

Kanada Kemping oTENTik

Jak przechowywać jedzenie na kempingu

Właściwie wszystkie kempingi miały miejsca, gdzie można przechowywać jedzenie lub kosmetyki. Systemy te były bardzo różnorodne. Są i miejsca z szafkami na jedzenie, maszty do wyciągania worków z pożywieniem lub też zamykane pomieszczenia z półkami. W niektórych przypadkach trzeba było mieć specjalny kontener, który zostawiało się gdzieś z dala od namiotu. Miałam też ze sobą linkę i przeszłam specjalistyczne szkolenie prowadzone przez jednego z moich hostów jak zawieszać jedzenie na drzewie. Wszystkie te środki zapobiegawcze mają chronić nas przed nieoczekiwaną wizytą misia.

Kanada Bear Storage Locker

Kanada Kemping Jedzenie Przechowywanie
Kanada Bear Canisters Containers

Pamiętam jedną sytuacje, gdy gotowałyśmy obiad – ryż z fasolką i tuńczykiem (pierwszy i ostatni raz). Nagle, kilka metrów przed nami pojawił się niedźwiedź. Jak porażone zerwałyśmy się na równe nogi i zaczęłyśmy klaskać i głośno mówić. W sumie niedźwiedzie brunatne boją się ludzi podobnie jak my ich. Oczywiście o ile ich nie zaskoczymy bądź też nie wpadniemy na matkę z młodymi albo na misia, który akurat raczy się borówkami. Wracając do naszego nieszczęsnego tuńczyka. Misiu, widząc nas, dwie szalone, klaskające i coś gadające postacie, uciekł. Chyba tuńczyk nie był wart takiego spotkania. My za to przez dłuższą chwilę nie mogłyśmy dojść do siebie.

Kanada — kraj niedźwiedzi

Kanada to kraj niedźwiedzi i warto zachować ostrożność. Zresztą za nieprzestrzeganie zasad na niektórych kempingach grożą kary. Rozmawiałam ze strażniczką parku Algonquin na temat niedźwiedzi i z nimi związanych problemów. Powiedziała mi, że jak niedźwiedź nauczy się, że w danym miejscu znajdzie jedzenie, to będzie tam wracał. Co gorsza, będzie tam także przyprowadził swoje młode. Dlatego tak ważna jest ostrożność w tej kwestii. Nie zostawia się jedzenia i kosmetyków w lub przy namiocie a kosze na śmieci zamykane są w taki sposób, że trzeba np podważyć klapkę żeby je otworzyć. Najwyraźniej te środki zapobiegawcze działają, bo w 2018 w Kanadzie odnotowano tylko dwa śmiertelne ataki niedźwiedzi.

Kanada Bear Country Kemping Niedźwiedzie

Kanada Kemping Niedźwiedzie

 

Kanada Kemping Kosz na Smieci Niedzwiedzie

Kanada Kemping Kosz na śmieci Niedzwiedzie

Kanada Kemping

Kanadyjczycy na kempingach

Tak jak już wspomniałam, różne są rodzaje kempingów i podobnie różni są ludzie, którzy spędzają tam czas. Są tacy, którzy rzeczywiście przyjechali pobyć w naturze. Są również tacy, którzy zamiast cieszyć się ogniskiem i gwiazdami wolą siedzieć w swojej przyczepie. Odpalają wtedy generator i wesoło oglądają co tam ciekawego leci w TV. Kto wie, może akurat jakieś programy przyrodnicze.

Są i tacy, którzy na sezon mieszkają w przyczepach w parkach RV. Wtedy ważne jest, aby czuć się jak w domu. Kanadyjczyk przystraja sobie przyczepę, wiesza kanadyjską flagę, rozkłada grilla, krzesełka, otwiera piwko. Do tego odgradza się od innych parawanem. Ma jak taki zalążek domu. Co mu więcej trzeba. Zawsze pola kempingowe są pełne ludzi, którzy nawet na weekend chcą poczuć bliskość z naturą. Nie zawsze jednak potrafią na ten czas zrezygnować z samochodu. To, co mnie najbardziej bawiło to to, że ludzie nieraz jeździli autem do toalety i pod prysznic.

Kanada RV Park Kemping Przyczepa Kempingowa

Dlaczego Kanadyjczycy kochają kempingi

Mam wrażenie, że Kanadyjczycy uwielbiają kempingową atmosferę. Na pytanie, dlaczego tak chętnie jeżdżą na kemping, odpowiadają :

I love camping! It decompresses me after a week’s work. It’s my little oasis where I enjoy the nature, reading, playing outdoor games, swimming or just basting in the sun at the beach. […] Roasting marshmellows or slicing a wiener like a spider and cooking it over the fire pit.Chantal

I grew up camping every summer with friends & family. We would go up to Kawkawa Lake, Hope BC, with our truck/camper & boat, going waterskiiing, bike rides round the lake exploring the woods & campfires & good times. […] we grew up on adventures away from the city. i still love camping, road triping & hiking & being out doors & sitting by the fire at the end of the day talking & having funRodney

Camping is a way of life for most Canadian families … I can remember going on a camping trip with my family or friends every summer from the age of 4. Sitting around the fire roasting hot dogs and marshmallows. As we got older we’d stay up a little later with the flames casting shadows and listened to ghost stories before curling up in our sleeping bags in our tents. The early morning swim, or hike and nothing like cooking over an open fire. I remember food always tasted better out in nature and the fresh air. […] The challenges with weather never stopped any trip … tarps strung tree to tree deflected the rainy days. I don’t know a friend that hasn’t been camping … it’s part of growing up and life as a CanadianMargaret

Niezbędnik kempingowy

Ważne jest również, żeby do takiej wyprawy na kemping odpowiednio się przygotować tutaj lista niezbędnych przedmiotów według Kanadyjczyków:

  • Namiot lub przyczepa — czym większe tym lepiej, musi być komfortowo.
  • Materac — nie byle jaki, taki, żeby się sam pompował-na baterie, queen size.
  • Koce, śpiwory — noce potrafią być w Kanadzie bardzo chłodne.
  • Krzesełka — takie z miejscem na piwo. W ciemności można nie dostrzec piwa, które leży gdzieś na ziemi.
  • Latarka i inne formy oświetlenia sobie drogi do toalety-nieraz jest to dość długa droga.
  • Kuchenka i gaz
  • Dużo piwa — no bo jak tak przy ognisku bez piwa siedzieć, musi starczyć.
  • Marshmallows, krakersy typu graham i czekolada-nie może być ogniska bez S’mores-kanadyjskiego przysmaku.
  • Siekierka — każdy Kanadyjczyk uwielbia czuć się jak drwal.
  • Dużo drewna kupionego na stacji lub w innym miejscu.
  • Ciepłe ubranie — tutaj ważne są warstwy-im więcej, tym lepiej. Musi być wygodnie i ciepło.
  • Jedzenie — dużo, nie ważne, że to tylko weekend. A jak czegoś zabraknie i co wtedy?
  • Spray na komary i małe potwory, jakimi są black flies-nieźle potrafią uprzykrzyć każdy kemping.

Mój niezbędnik wyglądał trochę inaczej, ale o tym innym razem.

Kanada Kemping Namiot

Kanada Kemping

Kanada Kemping Ognisko

Kanada Marshmallow Pianki Kemping Ognisko

Pół roku na kempingach w Kanadzie

Nie zawsze było łatwo. Łapanie stopa lub całodniowe trekkingi nieraz bardzo męczyły. Mimo wszystko fajnie było na koniec dnia usiąść przy ognisku, podziwiać gwiazdy, zjeść coś ciepłego i zastanowić się co danego dnia się wydarzyło i co przyniesie kolejny dzień. Ta kempingowa atmosfera jest wyjątkowa. Ludzie nie przejmują się tym, jak wyglądają z rana, chętnie zagadują i pomagają jeśli taka pomoc jest potrzebna. Ciesze się, że zdecydowałam się na podróżowanie przez Kanadę z namiotem. Dzięki temu miałam okazję dotrzeć do miejsc nieraz magicznych.

Kanada Trekking Yoho National Park

Pojechalibyście do Kanady, żeby doświadczyć takiego kempingowego życia?

Only registered users can comment.

  1. O matko spotkanie z niedźwiedziem brzmi strasznie!
    My w sierpniu wróciliśmy z rocznej podróży rowerowej po Europie, więc w namiocie sporo spaliśmy i przyznam, że w pewnym momencie na myśl o kempingu chciało mi się płakać 😉 kemping jest fajny ale na krótko 😉
    p.s a tuńczyka polecam z cebulką, makaronem i zielonym pesto, do tego można dodać trochę żółtego sera 😉 Idealne na kemping i pyszne 🙂

    1. Też tak miałam, że czasem mi się nie uśmiechało znowu rozbijać namiot:D Mimo wszystko mega pozytywnie to wspominam:) Podróż rowerowa mi się bardzo marzy, muszę koniecznie do Was zajrzeć! Dzięki za przepis na kempingowe jedzenie, takie zawsze w cenie!:)

  2. Jej! Po przeczytaniu tego wpisu zamarzyłam o podróży do Kanady. Z mężem bardzo lubimy jeździć pod namiot i na pewno taki sposób podróży po tym kraju by nam odpowiadał 🙂
    Wasze spotkanie z niedźwiedziem spowodowały u mnie gęsią skórkę! Podziwiam Was, że zachowałyście zimną krew w tej sytuacji.
    Czy taka podróż po Kanadzie z namiotem kosztowała Was bardzo dużo?

    1. Kanada jest przepiękna i jeśli lubicie spać pod namiotem to idealne miejsce 🙂 Sama podróż nie kosztowała aż tak dużo jak wiele osób sądzi, ale to dlatego, że głównie spałam pod namiotem, sama sobie gotowałam i jeździłam stopem:) Pozdrawiam!

  3. Jeżdżąc po Bałkanach latem i wiosną głównie staramy się obozować na dziko i od czasu do czasu nocować na kempingach. Ta forma nocowania i ten styl podróżowania najbardziej do nas przemawia. Przede wszystkim ze względu na bliskość natury, niższe koszty i absolutną niezależność.

  4. Rewelacja, natrafiłem przed chwilą na Twój wpis. Wczoraj wpadłem na pomysł wyjazdu do Kanady pod namiot, doświadczenie mam już z Rosji, Kazachstanu i innych wschodnich krajów. Na pewno doczytam resztę, jednak na większym medium, bo telefon to tylko szybką opcja bez wnikania. Dziękuję i pozdrawiam.

    1. Kanada to idealne miejsce pod namiot! Jestem ciekawa, jakie będą Twoje wrażenia, szczególnie ze względu na Twoje doświadczenie z Rosji i Kazachstanu:) Powodzenia i pozdrawiam serdecznie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *