Czym jest program
International Experience Canada (IEC) jest programem, który pozwala młodym ludziom pracować i podróżować po Kanadzie przez okres do 12 miesięcy. Żeby wziąć w nim udział trzeba być obywatelem kraju, który ma podpisaną umowę z Kanadą i być w wieku 18-35 lat. Dodatkowo trzeba mieć na koncie około 8 tys zł (2500 CAD) na pokrycie wydatków, ubezpieczenie na cały okres pobytu w Kanadzie oraz bilet powrotny albo środki na jego zakup. W ramach IEC można skorzystać z jednej z poniższych opcji:
- Working holiday (praca wakacyjna)
- Young Professionals (rozwój zawodowy)
- International Co-op Internship
Pierwsza opcja nie wymaga znalezienia pracy z Polski. Jest to opcja przeznaczona dla każdego, kto chce pracować u więcej niż jednego pracodawcy.
Young Professionals jest przeznaczony dla każdego, kto już nawiązał kontakt z przyszłym pracodawcą i otrzymał ofertę pracy. Korzystając z tej opcji możemy pracowac tylko u jednego pracodawcy w jednej lokalizacji.
Ostatnia opcja jest dla studentów którzy chcą zrobić praktykę w ramach swoich studiów. Podobnie jak Young Professionals można pracowac u jedengo pracodwacy.
Ja osobiście wybrałam working holiday ponieważ po pierwsze nie chciałam z Polski szukać pracy po drugie nie jestem tym sposobem związana z jedną lokalizacją a biorąc pod uwagę moje podróżnicze plany chciałabym mieć mozliwość znalezienia sobie dorywczej pracy gdzieś po drodze.
W programie IEC można wziąć udział dwa razy, za każdym razem trzeba wybrać inny program.
Etapy International Experience Canada
- Pierwszym etapem jest odpowiedzenie na kilka pytań, które sprawdzają do jakiego powyższego programu jest się uprawnionym. Są to pytania m.in. o kraj z którego się pochodzi, stałe miejsce zamieszkanie, status studenta i o to czy mamy ofertę pracy w Kanadzie. Na tym etapie można już założyć konto IEC lub odpowiedzieć na pytania bez logowania się. Gdy wypełniamy kwestionariusz bez logowania się otrzymujemy kod który wykorzystamy przy zakładaniu konta.
- Kolejnym krokiem, gdy nie zrobiliśmy tego już wcześniej, jest założenie konta MyCIC. Można to zrobić na dwa sposoby albo za pomocą danych do logowania partnerów – banki lub za pomocą GCKey. GCKey to to nasz login i hasło za pomocą których możemy dostać się do naszego konta. Jako, że nie miałam SecureKey Concierge zarejestrowałam się za pomocą Gckey. Gdy się zarejestrujemy podajemy kod, który otrzymaliśmy jak wypełnialiśmy poprzedni formularz oraz uzupełniamy nasze dane. Na dokończenie formularza mamy 60 dni. Po upływie tego czasu trzeba rozpocząć od nowa.
- Po upewnieniu się, że zawarliśmy wszystkie informacje wysyłamy formularz. Nie oznacza to, że już staramy się o wizę. Na tym etapie nasza aplikacja dopiero wpada do puli wszystkich aplikacji w danym kraju i programie.
- Czekamy na zaproszenie do wzięcia udziału w procesie wizowym. Rozsyłanie zaproszeń odbywa się losowo. Tutaj musimy mieć szczęście żeby zostać wylosowanym. W każdym roku odbywa się kilka takich losowań. W sezonie 2017 pierwsza runda zaproszeń odbyła się 23-27 stycznia. Z kolei w 2019 roku pierwsza runda miała miejsce 11 lutego.
- Po otrzymaniu zaproszenia ma się 10 dni na potwierdzenie czy się zaproszenie akceptuje. Po zaakceptowaniu zaproszenia w ciągu 20 dni musimy dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty. Warto sobie wszystko wcześniej przygotować.
- Gdy zdecydujemy się na dokończenie naszego procesu będziemy musieli wypełnić formularz online i wysłać wszystkie niezbędne dokumenty. Mamy check liste według której możemy się upewnić czy wszystko mamy już gotowe. Zazwyczaj potrzebne jest CV, informacja o rodzinie, przetłumaczone zaświadczenie o niekaralności ze wszystkich miejsc, gdzie mieszkaliśmy powyżej 6 miesięcy, dowód wpłaty, zdjęcie, czasem badania lekarskie, jeśli będziemy chcieli pracować tam gdzie takie badania są wymagane, kopia paszportu (wszystkie strony z pieczątkami).
Dalej zostaje już tylko czekanie na informacje czy nasza aplikacja została zatwierdzona. Cały proces trwa do 8 tygodniu, ale np w moim przypadku chyba po dwóch tygodniach otrzymałam pozytywną odpowiedź.
Dodatkowe informacje
UWAGA: Od 2019 wszyscy, którzy biorą udział w aplikowaniu na International Experiance Canada muszą oddać odciski palców. Dane biometryczne są gromadzone przez Kanadyjskie Centrum Obsługi Wniosków Wizowych (CVAC) w Warszawie – Al. Jana Pawła II 23, lok. 223. Można się wcześniej umówić lub po prostu pojawić się w biurze w godzinach urzędowania. Opłata za to wynosi 85 CAD i zostanie doliczona w momencie składania aplikacji. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Płatności 150 CAD – za udział w programie, 100 CAD – pozwolenie na prace
Zdjęcie – takie jak do paszportu, wymiary: co najmniej 35 mm x 45 mm
Informacja o rodzinie – formularz imm5707e
Więcej informacji o programie International Experience Canada tutaj.
Hej, świetny blog! Orientujesz się może czy w tym roku są jeszcze jakieś losowania? Wysłała aplikacje niedawno i nie wiem czy miało to w ogóle sens:( Jeżeli już nie ma to oznacza, że w przyszłym roku muszę aplikować od nowa? Nie bardzo rozumiem ten system, a chciałabym wyjechać do Kanady jak najszybciej
Kanada jest moim marzeniem od dzieciństwa i bardzo chciałabym je spełnić. Jestem w trakcie odkładania pieniędzy. Muszę przyznać, że za bardzo nie wiem jak się zabrać do poszukiwania pracy. Czy mogłabyś zasugerować coś? Jeżeli chodzi o program W&T, to istnieje bardzo niewiele ofert zapewniających pełną ofertę i wydają się one mało pewne. W programie chciałabym wziąć udział dopiero za rok ale myślę, że warto juz zacząć planować. Z góry dziękuję za pomoc 😉
jezeli spelniasz warunki programu to nie musisz miec pracy zapewnionej I spokojnei znajdziesz ja tutaj na miejscu. Nalezy swoje imie dac do “pool” tak szybko jak jest to mozliwe w danym roku zeby miec szanse na zaproszenie.
Hej, W połowie września wyjezdzam do Kanady na wizie IEC. Czy znacie jakieś firmy w których mogłabym się ubezpieczyć?
Hej Ewa, ja korzystałam z ubezpieczenia True Traveller i nawet miałam okazję sprawdzić, jak działa w przypadku nieoczekiwanej wizyty w szpitalu. Nie było problemu z opłaceniem przez ubezpieczyciela całości rachunku wystawionego przez szpital. Pozdrawiam!:)
Cześć! a który pakiet zakupiłaś na True Traveller jeśli można wiedzieć? 🙂
Hej:) Miałam True Value i do tego Adventure Pack i ubezpieczony bagaż.